Počeci

OŠ Kuna - malena škola, mukotrpne povijesti. Nalazi se na poluotoku Pelješcu, u malenom selu Kuni Pelješkoj. Njezina povijest je zanimljiva,ali nimalo jednostavna!

Točni podaci o nastanku OŠ Kuna ne postoje. Uzrok tome je požar u školskim prostorijama. Prvi ravnatelj, ujedno i urednik Spomenice,  jest Eugen Vrkatić. Pri uređenju su mu pomagali: Baldo Hilić, Nikola Foškulo, Niko Bilušica i Nina Violić tadašnja umirovljena nastavnica. OŠ Kuna osnovana je 1875. godine za vrijeme austro-ugarske vlasti. Do tada su neučene ljude i djecu su poučavali franjevci iz susjednog samostana. Time je počelo naglo opismenjivanje i veća briga za školstvo. Točno vrijeme nastanka tadašnjih školskih prostorija nije moguće odrediti zbog požara. Škola se nalazila na Gomili (učionica i učiteljski stan). Škola nije imala vlastite prostorije. Oko toga im je pomagala seoska vlast. 1900. sele se u glavnu ulicu, rodnu kuću Balda Violića. Daljnje postojanje odvelo ih je 1929. u istočni dio sela, a 1938. , nakon završetka radova na novoj školi, preselili su se u Hrvatski seljački dom. Tu ostaju sve do 1943. presudnog trenutka u kojem je okupator zapalio dom. Svi podaci su izgubljeni.