Natjecanje mladih Hrvatskog Crvenog križa

I ove godine imali smo čast sudjelovati na 21. Gradskom natjecanju mladih Hrvatskog Crvenog križa koje je održano u subotu 11. ožujka u Sportskoj dvorani u Gospinom polju. Natjecale su se 22 ekipe s ukupno 139 učenika iz četrnaest osnovnih i osam srednjih škola, koje se nalaze na području djelovanja Dubrovačkog Crvenog križa. Učenici su pokazali kako, osim znanja o Crvenom križu i njegovom djelovanju, znaju pomoći unesrećenom pružajući mu prvu pomoć. Natjecatelje su pozdravili predsjednik Dubrovačkog Crvenog križa dr. Vicko Mihaljević i ravnatelj Živko Šimunović. Natjecanje je otvorio Miho Katičić, pročelnik Upravnog odjela za obrazovanje, šport, socijalnu skrb i civilno društvo.

Prilog Dubrovačke televizije (YouTube)

Ovo natjecanje organizira se u isto vrijeme u cijeloj Hrvatskoj u dvije kategorije: ekipe pomlatka (osnovne škole) i ekipe mladih (srednje škole). Na radilištima prve pomoći mladi su sudjelovali i kao manekeni, glumeći unesrećene, a pripremali su ih iskusni šminkeri za što vjerniji prikaz ozljeda.

Natjecanje se sastojalo od provjera znanja o Međunarodnom pokretu Crvenog križa i Crvenog polumjeseca, Hrvatskom Crvenom križu, međunarodnom humanitarnom pravu i ljudskim pravima te provjere znanja i vještina iz pružanja prve pomoći, a ekipe na radilištima ocjenjivala su četiri liječnika i četiri medicinske sestre.

S obzirom na sve veći broj nesreća posljednjih godina, cilj manifestacije je osposobiti mlade ljude za pružanje prve pomoći kako ne bi bili pasivni promatrači, već kako bi znali pravovremeno pomoći sebi i drugima.

Pobjedničke ekipe idu na međužupanijsko natjecanje koje će se održati na Braču 8. travnja 2017. godine.

Našu školu predstavljali su: Petra Milovčić (6.razred, vođa), Petra Ančić (6.razred), Emanuela Brkić (7.razred), Marin Market (7.razred), Nikolas Agatić (8.razred) i Nikola Bogoević (8.razred, zamjena).

objavio: Kristina Oremuš   datum: 15. 3. 2017.