Osmaši u Vukovaru

Jedan od osnovnih odgojno-obrazovnih zadataka Javne ustanove „Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar“ provedba je programa obveznih dvodnevnih posjeta Vukovaru učenika osmih razreda osnovnih škola iz cijele Republike Hrvatske. Riječ je o projektu koji obuhvaća učenje o vrijednostima Domovinskog rata i značaja Bitke za Vukovar u obrani suvereniteta i teritorijalne cjelovitosti suvremene Republike Hrvatske. Tijekom dvodnevnog posjeta Vukovaru učenici uče o demokratskim procesima koji su doveli do stvaranja suverene i samostalne Republike Hrvatske te kako je ona obranjena u nametnutome ratu. Nakon uspostavljanja teorijskog okvira, učenici posjećuju memorijalna mjesta na širem području grada Vukovara gdje se kroz predavanja vodiča uvode u događaje koji su se ovdje odigrali ratne 1991. godine. Uz memorijalnu povijest vezanu za Domovinski rat, učenici uče i o povijesnoj i kulturnoj baštini grada Vukovara kroz posjet Gradskom muzeju Vukovar i Muzeju vučedolske kulture.

Dvodnevni posjet Vukovaru završava Školom mira, predavanjem čiji je cilj da učenici odnesu svojim domovima poruku mira, nenasilja i tolerancije na kojima se može graditi budućnost te kvizom znanja za učenike. Projekt je ujedno i način socijalizacije u novom okruženju, prilika za upoznavanje običaja, navika i kulture zavičaja u cjelini, kao i poticaj nastavnicima da primjenjuju korelaciju i integraciju nastavnih sadržaja. Ministarstvo hrvatskih branitelja u potpunosti snosi troškove organizacije dvodnevnog boravka, što uključuje prijevoz, prehranu, smještaj i ulaznice u muzeje za učenike i njihove pratitelje. Projekt neprestano napreduje kako opsegom, tako i kvalitetom.

Učenici osmoga razreda Osnovne škole „Kuna“ Kuna posjetili su Vukovar u razdoblju od 21. siječnja do 23. siječnja 2018. godine. Obilaskom najznačajnijih mjesta vukovarske tragedije učenici su mogli čuti, vidjeti i doživjeti što se događalo u Vukovaru i njegovoj okolici u razdoblju od 24. kolovoza do 18. studenoga 1991. godine. Predavači i voditelji na svim mjestima su mahom sudionici vukovarske obrane koji su tako svojom živom riječju prenijeli učenicima svoja iskustva što im je posebno bilo zanimljivo. Posjet Vukovaru učenici su zaključili sudjelujući u kvizu znanja. Učenici Marin Market i Ivan Daničić-Kačić predstavljali su svoju školu u kvizu te osvojili izvrsno 3. mjesto u konkurenciji sedam škola. Na kraju puta, svi smo bili oduševljeni doživljenim te iznimno ponosni na sve one koji su nam omogućili što živimo u samostalnoj i neovisnoj domovini nam Hrvatskoj.

Damir Brkanac

Slike možete vidjeti na sljedećem linku.

objavio: Srećko Jančikić   datum: 29. 1. 2018.