21. 3. Međunarodni dan djece s Downovim sindromom

Na prvi dan proljeća, 21.3. obilježava se Međunarodni dan osoba s Downovim sindromom. Navedeni datum je izabran kako bi označio jedinstvenost Downova sindroma u potrostručenju (trisomiji) 21. kromosoma.  Svjetskim danom syndroma Down (WDSD) prvi put je obilježen u Singapuru 2006.godine.

Što je Downov sindrom?  Jednostavno rečeno, to je genetski poremećaj koji nastaje zbog greške u broju kromosoma. Djeca s Downovim sindromom teže uče i govore, a imaju i slabije motoričke sposobnosti. Stupanj poremećaja razlikuje se  od slučaja do slučaja, no općenito uzevši, ta djeca sporije sazrijevaju u emocionalnom, psihičkom i intelektualnom pogledu. Međunarodni dan je prigoda da se javnost upozori na koje poteškoće nailaze osobe s ovim sindromom.

Simbol ovog dana su šarene čarape koje simboliziraju posebnost u različitosti. Simbol Dana djece s Downovim sindromom su šarene čarape jer ih takve osobe ne mogu upariti pa se nošenjem šarenih čarapa pokazuje podrška njihovoj borbi da se što bolje integriraju u društvo.

Zato, pokaži podršku, obuci šarene čarape

objavio: Kristina Oremuš   datum: 21. 3. 2017.