Škola u prirodi

Prvi dan smo obišli Nacionalni park Plitvička jezera gdje smo se upoznali s krajolikom te se vozili brodom po jezeru Kozjak. Nakon toga smo posjetili  Kuterevu i obradovali se mladim i malo starijim medvjedima. Kraj dana smo začinili degustacijom sireva u sirani Runolist u Otočcu te smo naučili kako se prave sirevi.

Drugi dan smo dosta propješačili. Prešli smo dio Nacionalnog parka Risnjak u kojem smo uočili poznata stabla bukve te uz pomoć vodiča naučili razlikovati smreku i jelu. Pogledali smo i dokumentarni film Ris u dinaridima te naučili mnoge zanimljivosti o risovima. Poslije NP Risnjaka, ponavljali smo i učili nove stvari u hotelu, a zatim smo posjetili Park šumu Golubinjak i obgrlili najvišu jelu koja je inače stara 26 godina. Također smo vidjeli nekoliko zanimljivih špilja, a navečer u hotelu smo imali zabavu na kojoj smo se dobro proveli i isplesali. Sutradan smo prvo posjetili pilanu i saznali na koji način se obrađuju drva te kako se od njih dobivaju peleti. Sljedeća stanica nam je bio Ogulin gdje smo vidjeli Đulin ponor i posjetili etnološki muzej i Ivaninu kuću bajki koja nas je oduševila. Slijedi posjet špilji Vrelo i upoznavanje sa sigama te starosti špilje od 4 milijuna godina. Na kraju dana smo imali radionicu s drvećem u kojoj je svaki učenik napravio svoj originalni suvenir za uspomenu.

Zadnji dan smo započeli u Smiljanu, posjećujući muzej i kuću Nikole Tesle. Upoznali smo se s njegovim izumima, a čak neke od njih i doživjeli! Na povratku kući smo još stali u Zadru i gledali na koji način se pravi staklo u Muzeju antičkog stakla, što nas je svih oduševilo. Putem do doma smo pjevali i plesali u autobusu te sretno s osmijesima stigli svojim kućama!

objavio: Kristina Oremuš   datum: 6. 5. 2016.