Čitanjem do zvijezda

2021. GODINA ČITANJA

“ČITANJEM DO ZVIJEZDA” I DO NACIONALNE ZAVRŠNICE

“Društvo treba biti svjesno da su razvijene čitateljske navike važan faktor koji govori o razvijenosti pojedine zemlje. Tek kada se to ostvari možemo govoriti da živimo u ‘društvu znanja’.”

O GODINI ČITANJA

Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 30. prosinca 2020. podržala prijedlog Ministarstva kulture i medija da se 2021. godina proglasi Godinom čitanja.

Više o godini čitanja pročitajte na sljedećoj poveznici: https://min-kulture.gov.hr/vijesti-8/2021-godina-proglasena-godinom-citanja-u-hrvatskoj/20395

O projektu “ČITANJEM DO ZVIJEZDA”

Interes za knjigu pada pa bismo na ovaj način željeli potaknuti učenike na čitanje s razumijevanjem, istraživanje, otkrivanje i kreativno stvaranje jer je učenje na takav način najučinkovitije.  Knjiga možda više nema status kao nekada, međutim u svim razvijenim zemljama ona i dalje uživa najveći ugled u kulturi i njezina se vrijednost, zahvaljujući naporima, angažmanu i trudu ljubitelja knjige i čitanja, još uvijek čuva. Samo čitanje može mlade ljude osposobiti za razumijevanje civilizacijskog hoda koji podrazumijeva informiranost (potrebu za informacijama) te samostalnost u odlučivanju. Zato je potrebno provoditi čim više aktivnosti kojima će se promovirati važnost čitanja i to već od djetetove najranije dobi. Društvo treba biti svjesno da su razvijene čitateljske navike važan faktor koji govori o razvijenosti pojedine zemlje. Tek kada se to ostvari možemo govoriti da živimo u „društvu znanja“.

Projekt se sastoji od dvije kategorije: kviza znanja i izrade kreativnog uratka. Svake sezone čitaju se odabrane knjige koje su tematski povezane, odnosno svaka sezona ima svoju temu. U kvizu znanja učenici odgovaraju na pitanja iz zadanih knjiga. Školsku ekipu koja predstavlja školu na županijskom (i u slučaju plasmana, na nacionalnom natjecanju) čini troje učenika, najboljih na školskom natjecanju. Učenici mogu na zadanu temu izraditi i kreativni uradak, a on je individualni rad jednog učenika.

Ciljevi projekta

Cilj projekta je poticati čitanje kod učenika, potaknuti timski rad, ali i individualni napor; poučavati korisnike, posebice djecu i mlade, informacijskim tehnikama, vještinama i znanjima; raditi na unaprjeđenju životnih vještina i sposobnosti djece i mladih; poticati razvoj kreativnosti djece i mladih; poticati djecu i mlade na organizirano i smisleno provođenje slobodnog vremena; poticati stvaralaštvo djece i mladih; skrenuti pozornost javnosti na važnost usvajanja vještine čitanja.

Korisnici projekta

Korisnici su djeca – učenici viših razreda, odnosno predmetne nastave osnovnih škola. Projektom će biti obuhvaćene sve županije u Republici Hrvatskoj te škole koje pohađa hrvatska nacionalna manjina u Republici Srbiji i Republici Mađarskoj.

Tema ovogodišnjeg projekta za šk. god. 2020./2021.

„U svijetu knjiga“

Odabrane knjige za projekt

Miris knjige, Jadranka Klepac (Naklada Ljevak)

Matilda, Roald Dahl  (Mozaik knjiga)

Demon školske knjižnice, Morea Banićević (Hangar 7)

Tom Gates – Svjetski dan knjige – najbolji u povijesti (dosad), Liz Pichon (Školska knjiga)

ka

Izvor: Hrvatska mreža školskih knjižničara

Učenici naše škole po prvi put sudjeluju u provedbi Nacionalnog projekta za poticanje čitanja i promicanje kulture čitanja - Natjecanje u znanju i kreativnosti "Čitanjem do zvijezda". Ovaj hvalevrijedan projekt provodi se već 12. sezonu u osnovnim i srednjim školama diljem Lijepe Naše.

Našu školu predstavljaju učenice Laura Poljanić (6. r.), Luna Market i Nika Radović (7. r.). Školsku razinu Natjecanja održali smo 17. prosinca 2020., a županijsku 1. ožujka 2021. Učenica Laura Poljanić sudjeluje i u kreativnom natjecanju te je izradila plakat na temu U svijetu knjiga na kojem je povezala tematsko-idejni sloj četiriju knjiga zadanih za čitanje. Dana 2. ožujka 2021. objavljeni su rezultati za obje kategorije natjecanja, a tim OŠ “Kuna” dobio je poziv za sudjelovanje na nacionalnoj završnici u obje kategorije. Nacionalna završnica održat će se 10. i 11. svibnja 2021. u online okruženju zbog trenutnih epidemioloških mjera.

Čestitke našim učenicama i puno sreće na nacionalnoj završnici!

Čitajmo da ne ostanemo bez riječi.

Damir Brkanac, učitelj hrvatskoga jezika

objavio: Srećko Jančikić Damir Brkanac   datum: 16. 3. 2021.