Uskršnja radionica

Dana 5.travnja 2017.godine u prostoriji OŠ "Kuna" održana je Uskršnja radionica. Radionici su prisustvovali svi učenici škole u Kuni, a trajala je tri školska sata. Učenici su se upoznali sa tradicionalnim načinom ukrašavanja jaja uz pomoć voska- tzv.penganje jaja. Dok je jedan dio učenika izrađivao pisanice, drugi dio je pleo maslinove grane u obliku palmi. Naime, biljka koja se nosila za Cvjetnicu u crkvu na blagoslov u Dalmaciji bila je maslina u obliku palme, dok je običaj nošenja palmi uveden nešto kasnije.
Nakon samog penganja učenici su uz pomoć profesora bojali jaja u prirodnu boju- kapulu, a kao rezultat dobili su prekrasno obojane i ukrašene pisanice.
Radionica je prošla u najboljem redu, učenici su uživali i odradili zadatak u potpunosti. Nastavit ćemo sa ovim radionicama i sljedeće godine jer, svi smo se složili, običaje je potrebno njegovati.

Slike možete vidjeti na sljedećem linku.

objavio: Kristina Oremuš   datum: 7. 4. 2017.